Jak uszczęśliwić książką 3 latka?

Zastanawialiście się, co kupić dziecku, które skończyło 3 lata? Odpowiedź jest prosta – najlepszy prezent dla 3 latka to książka. Jest to wiek przełomowy – książki bardzo często dzieli się te na do 3 lat i od 3 lat. Te pierwsze często są kartonowe, nieraz z różnymi atrakcjami, jak faktury papieru, dźwięki czy ruchome elementy. Książki dla dzieci 3+ to już poważniejsza kategoria. Zaczynają się normalne kartki, te książki są często do wspólnego czytania z rodzicami, a nie tylko do zabawy. Przedstawiamy listę ciekawych propozycji na książki dla 3 latka:

-Eugenia Wasylczenko, Abecadło pod lupą. Wielka wyprawa w świat liter, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2019

Bardzo ciekawa pozycja. Na każdej rozkładówce po prawo mamy zarys danej litery, a w środku ukryte są ilustracje słów, które rozpoczynają się na te litery. Możemy je wydobyć za pomocą dołączonej do książki lupy z czerwoną folią. A po lewo mamy jeszcze więcej ilustracji przedstawiających, rzeczy na daną literę, często w zabawnych i absurdalnych skojarzeniach, np. planeta w pieluszce. Książka jest świetna do samodzielnej zabawy dziecka, ale chyba jeszcze lepsza do wspólnej zabawy z rodzicem. Rodzice też będą mieli frajdę.

– Liane Schneider (tekst), Anette Steinhauer (ilustracje), Alarm w przedszkolu Zuzi, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2019

Nie, nie chodzi tu o alarm pożarowy (ani tym bardziej bombowy) – to jest alarm wszowy w przedszkolu. Kilkoro dzieci mocno drapało się po głowach w czasie zajęć. Pani przedszkolanka zaalarmowała rodziców. Mama Zuzi umyła jej włosy i głowę specjalnym szamponem, a potem wyczesała gnidy, czyli jajeczka wszy. Zmieniła też pościel Zuzi. Profilaktycznie taką samą kurację przeszli wszyscy domownicy u Zuzi. Podobnie było w innych domach i udało się zwalczyć wszawicę w przedszkolu. Wszy to nic strasznego, można się tego skutecznie pozbyć, tylko trzeba być konsekwentnym. Trzylatek powinien zrozumieć przekaz książki i oswoić się z sytuacją pewnego rodzaju zagrożenia. Zyskuje też pewność, że pani z przedszkola i rodzice to ludzie, którzy zawsze pomogą wyjść nawet z wyglądających na trudne opresji.

– Beatrix Potter, Beniamin Kicuś i inne historyjki, Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2018

Jedna z klasycznych części opowieści o Beniaminie Kiciusiu, Piotrusiu, ich rodzinie i znajomych. Idealne do czytania na głos dla maluszków.

– Jörg Mühle, Dwa dla mnie, jeden dla ciebie, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2020

Świetna, humorystyczna historia o niedźwiedziu, łasicy i trzech grzybach z patelni do podziału. Ciekawa książka do czytania rodzeństwu.