Książka dla trzylatka na prezent pod choinkę

Kiedy zbliżają się święta Bożego Narodzenia zaczynamy myśleć o prezentach od świętego Mikołaja i pod choinkę. Jaki upominek wybrać  dla 12- latka a jaki prezent dla 3- latka – oto jest pytanie? Odwiedzając świąteczne kiermasze, księgarnie, śledząc  przedświąteczne promocje, warto pomyśleć jak możemy – my dorośli – wpłynąć na to,  by nasze dzieci pokochały czytanie książek. To nie jest w dobie Internetu i gier komputerowych łatwe zadanie.  Jednym ze sposobów jest głośne czytanie małym dzieciom pięknych i mądrych bajek, które uczą je rozumienia i przeżywania sztuki słowa. Oby była to nauka nie tylko pożyteczna, ale i przyjemna. Wśród książeczek dla maluchów na uwagę z pewnością zasługują kołysanki. Może warto sięgnąć do klasyki literatury dla dzieci i przypomnieć sobie zbiór pięknych utworów Ewy Szelburg – Zarembiny zebranych w tomiku zatytułowanym ” Idzie niebo ciemna nocą”. 

Co warto wiedzieć o kołysankach?

Z doświadczeń wielu mam, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, wiadomo, że łagodna, cicho nucona piosenka wpływa na dziecko kojąco. Kołysanki w naturalny sposób odpowiadają potrzebom ciała i psychiki dziecka. Bardzo ważna jest ich rytmika i uporządkowane brzmienie słów oraz płynność obrazów. Kołysanki można nie tylko śpiewać, można je również czytać i  przez odpowiednią modulację i ton głosu wydobyć te walory tekstu. Dobrze, jeśli któreś z rodziców samo śpiewa i czyta kołysanki przed snem, by malec uwolniony od zgiełku dnia, mógł się “wkołysać” w harmonię słów i obrazów. Takie kołysankowe porozumienie pozostaje na całe życie.

W baśniowym świecie  złotego jeża

Trudno nie ulec czarowi kołysanek i innych utworów poetki. Uczą dobroci, szlachetności, wrażliwości na piękno przyrody. Kształtują poczucie obowiązku, zachęcają do bezinteresownej pomocy innym. Czy w świecie pogoni za pieniądzem i karierą, pośpiechu, kłótni i wiecznego braku czasu nie powinniśmy choć na chwilę zwolnić i przenieść się w świat złotego jeża, by nie zapominać o tym, co w życiu naprawdę jest ważne?